Sign in | الثلاثاء 30 مي 2023 | سه شنبه, 09 خرداد 1402

معاون وزیر: ایران جایگاه ۶۲ حوزه فناوری علمی جهان را دارد

یک شنبه, 22 اسفند 1400 ساعت 08:04:05

نوشته شده توسط : علی سهیل

تبریز-ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران جایگاه ۶۲ حوزه فناوری علمی در بین ۱۳۲ کشور جهان را دارد که این جایگاه به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

تصویر
معاون وزیر: ایران جایگاه ۶۲ حوزه فناوری علمی جهان را دارد

دکتر یونس پناهی روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از تولید ماده اولیه داروی مزالازین در تبریز، افزود: متاسفانه طی سال های گذشته در حوزه مربوط به فناوری های علمی که منتج به تولید ثروت و دانش فناوری برای کشور شود، اقدامات مناسبی صورت نگرفته است و باید از این پس به سمت تولید فناوری و ثروت برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر برویم.

وی جایگاه نخست ایران در تولید دانش و مرجعیت علمی در منطقه و رتبه ۱۵ در این بخش در کل جهان را بسیار مهم و قابل توجه برای مراکز علمی و تحقیقاتی کشور خواند و اظهار داشت: اما با توجه به اینکه جهان به سمت تحقیقات دانش بنیان و کاربردی می رود، محققان و پژوهشگران ایرانی نیز باید همسو با این روند فعالیت های خود را تداوم، تقویت و گسترش دهند.

پناهی ادامه داد: امروز در بیشتر مراکز علمی و دانشگاهی تحقیقات و تولید دانش به سمت تولیدات فناورانه پیش می رود و تولید ثروت و آموزش نیروی انسانی در حوزه فناوری به نماد قدرتمندی کشورها در عرصه های مختلف تبدیل شده است که برای عقب نماندن از این غافله باید از همین امروز روندها در دانشگاه ها به حصوص دانشگاه های علوم پزشکی تغییر یابد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تمایل جدی به تولید دانش فناور محور دارد، یادآور شد: ثروت آوری در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی سیاست کلان و اولویت اصلی وزارتخانه و معاونت تحقیقات و فناوری است و در این راستا حرکت به سمت ایجاد، راه اندازی و تقویت شرکت های دانش بنیان آغاز شده است.

پناهی اظهار داشت: برای تحقق اهداف عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولیدات دانشگاهی باید به سمت صنعت سوق داده شود و همکاری با صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی باید جزو اولویت های مهم و اصلی دانشگاه های علوم پزشکی و معاونت های تحقیقات و فناوری قرار بگیرد.

وی با تمجید از تلاش ها و زحمات محققان و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تولید ماده اولیه مزالازین، گفت: این ماده می تواند بخش مهمی از نیازهای داروئی کشور در بخش دستگاه گوارشی را برطرف کند که جزو شایع ترین بیماری ها به شمار می رود.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جلوگیری از خروج ارز را یکی از فواید بسیار مهم تولید داروی فوق با تئوجه به شرایط تحریمی در تبریز بیان کرد و افزود: سال آینده شاهد شکوفایی کشور در تولید این نوع داروها خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، در مراسمی با حضور معاون تحقیقات و فناوری ویزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی از محصول استراتژیک و مهم ماده اولیه مزالازین در تبریز رونمایی شد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز، طراح، محقق و تولیدکننده این ماده اولیه در این مراسم با اشاره به اینکه مقدمات تولید این ماده از حدود ۵ سال قبل در مرکز تحقیقات داروئی دانشگاه  علوم پزشکی تبریز آغاز شد، گفت: پس از مطالعات اولیه، مرحله تولید این ماده اولیه از سال ۱۳۹۶ در این مرکز شروع شد تا اینکه پس از تست ها و آزمایشات مختلف و اخذ مجوزهای لازم از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ماده اولیه داروی مهم علم پزشکی یعنی مزالازین در تبریز تولید رسمی شد.

دکتر سالار همتی با بیان اینکه صفر تا ۱۰۰ این ماده اولیه توسط محققان و تولیدکنندگان تبریزی و ایرانی انجام شده است، افزود: تامین ماده اولیه این دارو همه ساله حدود ۳ میلیون دلار هزینه داشت که با تولید آن در داخل کشور صرفه جوئی ارزی حاصل شده و نیازمندی به کشورهای خارجی از بین می رود.

وی گفت: ماده اولیه این دارو به طور عمده از ۲ کشور چین و هند وارد کشور می شد.

دکتر همتی خاطرنشان کرد: داروی مزالازین در عوارض ناشی از التهابات روده بزرگ کاربرد دارد و برای درمان بیماری «کولیت اولسراتیو» که بیماری التهابی روده می باشد و می تواند موجب زخم و خونریزی های گوارشی شود، کاربرد وسیعی دارد که درد شکم و اسهال از علایم این نوع بیماری است و مزالازین یکی از داروهای معروف، موثر و بسیار کاربردی برای درمان آن است.

اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته