Sign in | الإثنين 15 أوت 2022 | دو شنبه, 24 مرداد 1401

تولید واکسن بیماری ویبریوزیس ماهی «سی‌باس» در جهاد دانشگاهی تهران

سه شنبه, 07 دی 1400 ساعت 12:51:13

نوشته شده توسط : مدیر

تهران- ایرنا- مدیر گروه پژوهشی فرآورده‌های بیولوژیک دامی سازمان جهاد دانشگاهی تهران از آغاز آزمایش مزرعه واکسن بیماری ویبریوزیس برای ماهی «سی‌باس» خبر داد.

تصویر
تولید واکسن بیماری ویبریوزیس ماهی «سی‌باس» در جهاد دانشگاهی تهران

به گزارش روز دوشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، دکتر احمد عرفان‌منش در نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰ اظهار داشت: تحقیقات برای تولید این واکسن در گروه پژوهشی فرآورده‌های بیولوژیک دامی انجام و سپس نمونه جهت آزمایش مزرعه تولید شد. این واکسن با کمک یکی از تولیدکنندگان ماهی «سی‌باس» مراحل تست مزرعه را آغاز کرده و نتایج اولیه بسیار امیدوار کننده است.

وی افزود: سازمان جهاد دانشگاهی تهران برنامه منسجمی برای تحقیقات بر روی داروها و فرآورده‌های بیولوژیک ویژه آبزیان به‌عنوان یکی از محورهای پژوهشی مهم و استراتژیک کشور دارد و تاکنون موفق به تولید ۲ واکسن استرپتوکوکوزیس و یرسینیوزیس برای ماهی قزل‌آلا شده و تولید انبوه آن‌ها نیز انجام می‌شود.

این متخصص میکروبیولوژی دامپزشکی همچنین گفت: واکسن‌ها به‌عنوان ابزار پیشگیری از بیماری‌ها در انسان و حیوانات استفاده می‌شود. با توجه به برنامه کشور برای توسعه آبزی‌پروری جهت تأمین پروتئین مورد نیاز جمعیت رو به افزون کشور، فعالیت در حوزه بهداشت آبزیان از نیازهای ضروری کشور تشخیص داده شده و تولید واکسن آبزیان می‌تواند قدم بسیار موثری در جهت پیشگیری از بیماری‌های آبزیان و کاهش تلفات مزارع پرورش ماهی باشد.

عرفان‌منش با بیان این‌که واکسن‌های ساخته شده توسط جهاددانشگاهی(استرپتوکوکوزیس و یرسینیوزیس) در ۲ طرح پیشین مربوط به ماهی قزل‌آلا بود، خاطرنشان کرد: چون بحث‌های بهداشتی و درمانی در میان پرورش‌دهندگان این نوع ماهی همگام با مباحث پرورش توسعه نیافته است، استفاده از واکسن در میان مزرعه‌داران قزل‌آلا با استقبال کافی روبرو نشده و در موارد متعددی تلفات ماهی بسیار زیاد شده و صدمات مالی جبران‌ناپذیری به صاحبان مزارع وارد می‌شود.

تأسیس کلینیک آبزیان قدمی موثر در ترویج آموزش‌های تخصصی حوزه آبزی‌پروری

وی تأسیس کلینیک آبزیان در سازمان جهاد دانشگاهی تهران را قدمی موثر برای ارتقای دانش کشور در حوزه آبزی‌پروری دانست و تصریح کرد: این کلینیک برنامه‌های خوبی برای ارایه آموزش‌های تخصصی در حوزه آبزی‌پروری و شناخت و درمان بیماریهای ماهیان در دست اجرا دارد.

مدیر گروه پژوهشی فرآورده‌های بیولوژیک دامی سازمان جهاد دانشگاهی تهران تصریح کرد: این کلینیک آماده همکاری با دستگاه‌های اجرایی و مسوول کشور در زمینه آبزی‌پروری جهت افزایش سواد تخصصی پرورش‌دهندگان ماهی است.

نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰ که به‌منظور معرفی و آشنایی بیشتر مدیران اجرایی و صنایع بزرگ با توانمندی این نهاد از روز یکشنبه پنجم دی‌ماه در مرکز نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو آغاز به کار کرد و تا پنج‌شنبه نهم دی ماه ادامه دارد.

 

اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته