Banner
ورود اعضاء السبت 31 اكتوبر 2020 | شنبه, 10 آبان 1399

آنا بررسی می‌کند؛ چگونگی انتخاب رشته در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

چهار شنبه, 19 شهریور 1399 ساعت 09:38:01

علاقه‌مندان به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند در مهلت در نظر گرفته شده رشته‌های این دانشگاه را انتخاب کنند.

تصویر
آنا بررسی می‌کند؛ چگونگی انتخاب رشته در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، علاقه‌مندان به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند در مهلت در نظر گرفته شده رشته‌های این دانشگاه را انتخاب کنند. داوطلبان مجاز شده آزمون کارشناسی ارشد پس از مشاهده کارنامه اولیه از طریق سایت سازمان سنجش می‌توانند با استفاده از کد دسترسی و کد ملی انتخاب رشته کنند.

داوطلبان برای انتخاب رشته باید به سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس www.azmoon.org مراجعه و ضمن مطالعه دفترچه راهنما نسبت به انتخاب حداکثر ۱۰۰ کد رشته‌محل متناسب با کد مجموعه امتحانی خود اقدام کنند.

داوطلبانی که علاوه بر کد رشته امتحانی اول در کد رشته امتحانی دوم نیز ثبت نام و در آزمون شرکت کرده‌اند می‌توانند رشته‌محل‌های متناسب با کد رشته امتحانی دوم خود را براساس اولویت موردنظر در میان ۱۰۰ رشته‌محل انتخابی درج کنند.

داوطلبان تنها امکان انتخاب رشته‌گرایش‌هایی را دارند که مطابق کارنامه صادره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور در کد ضریب متناظر با آن (از کد رشته امتحانی اول و یا دوم) مجاز شده باشند. کد ضرایب هر یک از رشته‌گرایش‌های دایر در کد رشته امتحانی آزمون کارشناسی ارشد درج شده است.

هزینه انتخاب رشته در رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی ۶۱۰ هزار ریال است که داوطلبان می‌توانند از طریق سامانه مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت کنند.

عدم مراجعه به سامانه به منظور انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی در موعد مقرر و مطابق اطلاعیه‌های صادره به منزله انصراف از پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی بوده و پس از انقضای مهلت مقرر امکان انتخاب رشته تحت هیچ شرایطی وجود نخواهد داشت.

پذیرش با سهمیه ایثارگران در دانشگاه آزاد اسلامی

براساس قوانین حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت ۲۵ درصدی و یا ۵ درصدی) ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در گزینش آزاد در هر کد رشته‌محل و حدنصاب نمره رزمندگان ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته ‌محل است.

ظرفیت در کد رشته‌محل‌هایی به سهمیه‌های فوق تخصیص می‌یابد که امکان گرد کردن ریاضی برای آنها وجود داشته باشد.

سهمیه‌های فوق براساس قوانین و مقررات موجود بوده و در صورت هرگونه تغییر در این سهمیه‌ها توسط مراجع ذیصلاح ضوابط و مقررات اعمالی اطلاع رسانی خواهد شد.

براساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران یک بار در دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته پذیرفته شده باشند حق استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران و رزمندگان در آزمون‌های سال‌های بعد در همان مقطع را نخواهند داشت.

پذیرش اتباع خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی

اتباع غیرایرانی شرکت کننده در آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹، باید علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی این آزمون (مندرج در دفترچه سازمان سنجش آموزش کشور) را در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی، علامتگذاری کرده باشند بدیهی است چنانچه اتباع غیر ایرانی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی این آزمون قرار گیرند در زمان ثبت‌نام بند ۱۶ تقاضانامه را علامتگذاری نکرده باشند، پذیرش آنان لغو خواهد شد. ضمناً اتباع غیرایرانی شرکت‌کننده در آزمون می‌بایست دارای شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی باشند، پذیرش آنان لغو خواهد شد.

به منظور ساماندهی و تسهیل فرآیند انجام امور کنسولی متقاضیان غیر ایرانی، کلیه داوطلبان غیرایرانی متقاضی تحصیل در واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی می‌بایست بعد از انجام ثبت نام خود در سامانه مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه، نسبت به تکمیل و ارسال اطلاعات خود مطابق مراحل ذیل اقدام کنند.

کارکنان و اعضای هیئت علمی محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی مجاز نیستند واحد دانشگاهی محل خدمت خود را به‌عنوان محل تحصیل انتخاب کنند.

پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های واحد امارات متحده عربی لازم است از نظر مقررات وظیفه عمومی حائز شرایط و ضوابط اشاره شده در مورد مشمولان وظیفه عمومی بوده همچنین شرایط لازم برای اخذ ویزا از کشور امارات متحده عربی را داشته باشند این افراد در صورتی مجاز به استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته برای ادامه تحصیل در واحد دانشگاهی امارات (دبی) هستند که علاوه بر شهریه‌های تحصیلی قادر به پرداخت وثیقه خروج از کشور به سازمان وظیفه عمومی نیز باشند. شهریه پذیرفته‌شدگان واحد امارات متحده عربی حدود سه برابر شهریه واحدهای داخل کشور و شهریه پذیرفته‌شدگان دارای ویزای اقامت امارات متحده عربی به‌صورت ارزی و براساس قوانین و مقررات واحد دریافت می‌شود.

شهریه پذیرفته‌شدگان واحدها، پردیس‌ها و مراکز بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی براساس شهریه مصوب سالانه این محل‌های دانشگاهی تعیین می‌شود و تا دو برابر شهریه واحدهای داخلی است.

شهریه دانشجویان ورودی سال ۹۹ واحد بین‌المللی کیش به میزان ۱,۲۵ شهریه دانشجویان واحدهای داخلی (غیر بین الملل) است.

با توجه به مقررات دانشگاه آزاد اسلامی انتقال و میهمانی دانشجویان مطابق آئین نامه نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌شود. هرگونه انتقال و میهمانی از واحدها، پردیس‌ها و مراکز بین‌المللی و برون مرزی به دیگر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ممنوع است.

دانشجویانی که پس از پذیرش در دانشگاه و ثبت نام و اخذ واحد (اعم از دانشجویان با آزمون و یا بدون آزمون) به هر دلیلی تقاضای انصراف از تحصیل داشته باشند طبق ضوابط و مقررات دانشگاه مشمول پرداخت هزینه انصراف می‌شوند.

دانشجویان شاغل به تحصیل در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که از طریق آزمون در همان واحد یا واحد دیگر پذیرفته شوند از پرداخت هزینه انصراف معاف هستند.

در صورت عدم تشکیل کلاس در یک واحد دانشگاهی به علت قلّت پذیرش، واحدهای دانشگاهی با هماهنگی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی می‌تواند مطابق ضوابط و دستورالعمل‌های داخلی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به تغییر محل پذیرش پذیرفته‌شدگان اقدام کنند.

پذیرش نهایی داوطلبان

پس از پایان مهلت انتخاب رشته، نتایج نهایی داوطلبان شرکت کننده توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
حدیث روز
حدیث-روز.png
اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته