Sign in | الثلاثاء 30 مي 2023 | سه شنبه, 09 خرداد 1402

معاون فناوری رئیس جمهور عنوان کرد؛ فعالیت بیش از ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور/ دانشگاه ها یکی از پایه های اصلی اقتصاد دانش بنیان هستند

چهار شنبه, 11 تیر 1399 ساعت 10:13:50

نوشته شده توسط : جواد میرزائی

سورنا ستاری پایه اقتصاد دانش بنیان را نیروی انسانی دانست و گفت: دانشگاه ها یکی از پایه های اصلی اقتصاد دانش بنیان هستند که در کنار امر آموزش باید در راستای برطرف کردن مشکلات گام بردارند.

تصویر
معاون فناوری رئیس جمهور عنوان کرد؛ فعالیت بیش از ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور/ دانشگاه ها یکی از پایه های اصلی اقتصاد دانش بنیان هستند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا  سورنا ستاری امروز در نشست اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید که در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد با بیان اینکه توسعه امری درون زاست اظهار کرد: زمینه توسعه باید توسط جوانان خلاق و کارآمد ایرانی محقق شود نه اینکه از کشورهای دیگر وارد شود.

وی پایه اقتصاد دانش بنیان را نیروی انسانی دانست و گفت: دانشگاه ها یکی از پایه های اصلی اقتصاد دانش بنیان هستند که در کنار امر آموزش باید در راستای برطرف کردن مشکلات گام بردارند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه های استان رسالت اصلی شان استفاده از دانش بومی برای حل مشکلات استانی است، افزود: به دانشگاه فقط به دید آموزش نگاه نمی‌کنیم بلکه دانشگاه‌ها پایه اقتصاد هستند و باید در حل مشکلات استان خود گام برداند.

ستاری وابستگی به نفت را یکی از فرهنگ های غلط دانست و اظهار کرد: در اقتصاد نفتی معنای اشتغال استخدام است و باید در آن از نحوه به‌کارگیری افراد واهمه داشت.

وی ادامه داد: اگرچه نفت ثروت مغتنمی است، اما نباید وابسته باشیم. برای همین باید اقتصاد را به سمت آموزش درست، کارآفرینی و نوآوری در نیروی انسانی حرکت دهیم. نسل جدید کارآفرینان کشور که در قالب اقتصاد دانش بنیان رشد می کنند در همین راستا فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه دولت ها باید در مناسب سازی زیرساخت ها نقش آفرین باشند خاطرنشان کرد: رشد زیرساخت های علم و فناوری و پارک های علم و فناوری استان از ضرورت های توسعه است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ محصولی از پژوهش بیرون نمی آید که با سرمایه گذاری خصوصی حمایت نشود گفت: باید اکوسیستمی داشته باشیم که بخش خصوصی از پژوهش و نوآوری حمایت کند؛ ایده ای زیادی وجود دارد که باید توسط جوانان به آن ها پرداخته شود و از سوی دیگر سرمایه گذارانی باشند که آن ها را هدایت کنند.

وی با اشاره به تبدیل علم به ثروت اظهار کرد: اینکه چگونه علم را به ثروت تبدیل کنیم و مردم بتوانند از آن منتفع بشوند موضوعی است که به پایه اقتصاد برمی گردد و ما آن را در شرکت های دانش بنیان پیگیری و انجام می دهیم.

ستاری با بیان اینکه برای تربیت جوانان خلاق باید محیطی ایجاد کنیم تا ظرفیت های پژوهشی و فناوری استان رشد کند گفت: سال گذشته در حوزه مقالات، رشد هشت درصدی را شاهد بودیم.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه پارک علم و فناوری استان یادآور شد: منظور تنها فضای فیزیکی نیست بلکه پارک علم و فناوری باید به عنوان یک نرم افزار در سخت افزار موجود کشور باشد که همه از آن استفاده کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه بیش از ۵۰۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارند گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان یکی از اولویت های دولت و معاونت علمی و فناوری است.

وی با تاکید بر گسترش صندوق پژوهش و نوآوری استان در توسعه خاطرنشان افزود: نقش صندوق در توسعه استان موثر است.

در پایان این نشست تفام نامه همکاری مشارکت در تاسیس و راه اندازی کارخانه نوآوری گیلان؛ میان پارک علم و فناوری، صندوق پژوهش و فناوری، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، استانداری گیلان و شرکت شاد تدبیر پژوه به امضا رسید.

منابع


اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته