Sign in | الثلاثاء 30 مي 2023 | سه شنبه, 09 خرداد 1402

آذری‌جهرمی در مراسم رونمایی ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات: باید انقلابی در تولید محتوای فضای مجازی ایجاد شود/ رشد ۱۵۰ درصدی ترافیک اینترنت

شنبه, 24 خرداد 1399 ساعت 14:30:54

نوشته شده توسط : جواد میرزائی

وزیر ارتباطات گفت: توقع داریم با همکاری اپراتورهای موبایل ظرف یک ماه آینده انقلابی در فضای تولید محتوا در کشور ایجاد شود.

تصویر
آذری‌جهرمی در مراسم رونمایی ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات: باید انقلابی در تولید محتوای فضای مجازی ایجاد شود/ رشد ۱۵۰ درصدی ترافیک اینترنت

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در مراسم رونمایی از دسترسی ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات که صبح امروز در ساختمان مرکزی شرکت ایرانسل برگزار شد، در برنامه ششم توسعه دولت ملکف شده که تا پایان سال۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل کند و تمام تلاش ما بر این محور است که این اتصال به صورت صددرصدی انجام شود.

وی با اشاره به تلاش‌های شرکت ایرانسل برای اتصال به شبکه ملی اطلاعات، تصریح کرد: بسیاری از این مناطقی که امروز به شبکه ملی اطلاعات وصل شدند، مناطق صعب‌العبوری بود که با تلاش‌های استانداری و نمایندگان و همکاران ما صورت گرفت، بردن خدمات به این مناطق کار دشواری نیست، ولی رساندن ظرفیت ۹۰ درصدی به ۱۰۰ درصدی کار سخت و پرزحمتی است که با مدد و همدلی تمام تیم‌های اجرایی به آن خواهیم رسید.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه این پروژه امروز با سرمایه گذاری ۳۰۶ میلیارد تومان اجرایی شده است که بخش زیادی از منابع آن توسط دولت و بخشی از آن توسط یکی از اپراتورها انجام شده است.

وی تاکید کرد: تحقق شبکه ملی اطلاعات گام مهمی در خودکفایی کشور با وجود تحریم هاست و ما با توسعه این شبکه تحول دیجیتال را رقم خواهیم زد.

آذری جهرمی با بیان اینکه اگر بستر شبکه ملی اطلاعات در روستاها فراهم نباشد عدالت ارتباطی وجود نخواهد داشت، گفت: تحول دیجیتال شکوفای اقتصاد دیجیتال را به همراه خواهد داشت و با توسعه شبکه ملی اطلاعات به این ظرفیت خواهیم رسید. ما در شیوع ویروس کرونا شاهد این بودیم که آموزش و خیلی دیگر از اتفاقات کشور تحت اینترنت و فضای مجازی انجام شد و همه این موارد اهمیت دو چندان شبکه ملی اطلاعات را نشان می‌دهد.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در دوران کرونا شاهد رشد ۱۵۰ درصدی ترافیک اینترنت بودیم و مصرف اینترنت دو و نیم برابر شد، گفت: برای حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی باید برنامه ریزی کنیم، اگرچه به دلیل ورود ما به این حوزه در دادگاه از ما شکایت کردند اما ما با ایجاد جشنواره کودک آنلاین این اکوسیستم را توسعه دادیم.

وی تصریح کرد: امروز باید تحولی با عنوان شکوفایی اقتصاد دیجیتال رقم بزنیم که بتوانیم بخشی از نیاز اصلی مردم را پاسخگو باشیم که این کار با گسترش شبکه ملی اطلاعات اتفاق می افتد.

وزیر ارتباطات افزود: ما به دنبال این هستیم تا کیفیت زندگی مردم را در بستر فضای مجازی افزایش دهیم به طور مثال ایرانسل در حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال موفق بوده که رمز موفقیت آن این است که میدان را برای جوانان باز کرده و از استارتاپ‌ها استفاده می کند.

آذری جهرمی ادامه داد: پیشنهاد می کنم ایرانسل ظرف یک ماه با همکاری سکوهای توسعه محور به تولید محتوا برسد در واقع این کار ایجاد یک انقلاب در توسعه دیجیتال است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یکی از خواسته‌های اپراتورها این است که نظام تعرفه‌‌ای اصلاح شود که منابع حاصل از آن به تولید کننده داده شود اما ما همکاری لازم را در این زمینه داریم در واقع کسانی که در فضای مجازی تولید محتوا می کنند حمایت شوند.

آذری جهرمی اضافه کرد: از ابتدای دولت دوازدهم کارهای مهمی برای زیست بوم کودکان انجام شد که می توان به نرم افزارهای مدیریت والدین، سیم کارت ویژه کودکان و تولید تبلت ها اشاره کرد البته باید بگویم اکوسیستم مخصوص کودک و نوجوان باید در زیست بوم ترویج داده شود که نیاز به کار و برنامه ریزی دارد زیرا اقتصاد حوزه اینترنت کودکان اهمیت دارد.

وی ادامه داد: از شرکت ایرانسل می خواهم یک بسته ویژه به مناسبت افتتاحیه به روستاها داده شود.

آذری جهرمی ادامه داد: خوشحال هستم از این پس دانش آموزان ۱۰۳۴ روستا از برنامه شاد استفاده کنند و دانشجویان هم از کلاس مجازی بهره مند شوند و همچنین مردم می توانند فعالیت بانکی خود را در فضای مجازی انجام دهند.

وی در پایان گفت: باید بگویم گام مهم در خود کفایی برداشته ایم که در آن پروژه شبکه ملی اطلاعات را به یک نقطه قابل قبول برسانیم.

منابع


اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته