Banner
ورود اعضاء السبت 15 أوت 2020 | شنبه, 25 مرداد 1399

حرکت به سمت شهر هوشمند پیش زمینه تحقق جهش تولید

چهار شنبه, 13 فروردین 1399 ساعت 23:49:09

یک شهر هوشمند فراتر از یک شهر الکترونیک است. هر چند شاید بتوان گفت شهر الکترونیک زیرساخت لازم جهت ایجاد شهر هوشمند است، به نوعی تمامی شهرهای هوشمند، الکترونیکی هم هستند، اما تمام شهرهای الکترونیکی، لزوما هوشمند نیستند.

تصویر
حرکت به سمت شهر هوشمند پیش زمینه تحقق جهش تولید

شهر هوشمند زمینه ساز به‌کار‌گیری فرآیند‌های نوآورانه و خلاقانه در حوزه‌های مختلف شهری جهت افزایش مشارکت شهروندان است، به گونه‌ای که هریک از افراد نسبت به شهر و مسائل و چالش­های آن دیدی آینده ­نگر دارند و همواره خود را تأثیرگذار در شهر می‌دانند؛ براین اساس شهروندان به دلیل آگاهی بیشتر در مورد شهر خودشان و مشارکت در اداره آن، از مسئولیت‌پذیری بالایی در قبال شهر خود برخوردارند و در سطح مشارکتی خود، تولید کننده خدمات و توسعه دهنده محصولات جدید خواهند بود.

یکی از مباحثی که بین پژوهشگران، متخصصین، مدیران و فعالین حوزه فناوری شهری مطرح است، تفاوت بین شهر هوشمند و شهر الکترونیک است و اینکه مرز بین این دو مفهوم واقعا کجاست؟

یک شهر هوشمند فراتر از یک شهر الکترونیک است. هر چند شاید بتوان گفت شهر الکترونیک زیرساخت لازم جهت ایجاد شهر هوشمند است، به نوعی تمامی شهرهای هوشمند، الکترونیکی هم هستند، اما تمام شهرهای الکترونیکی، لزوما هوشمند نیستند. در واقع این دو مفهوم در امتداد هم قراردارند و بعد از ایجاد ابزار الکترونیکی جهت ارائه خدمات در شهر‌الکترونیک، مرحله بعد به‌کارگیری خلاقانه و هوشمند این فناوری‌ها در شهر برای دستیابی به شهر هوشمند می‌باشد. شهر‌هوشمند همراه با چهار اصل تعریف می‌شود که شامل: دانش و توسعه دانش‌محور، توسعه‌پایدار، تقویت یکپارچگی شهر و مشارکت شهروندان می‌باشد و هر کدام از این اصول در معنا دادن به شهر هوشمند نقشی اساسی را ایفا می‌کنند.

مفهوم شهرالکترونیک به‌عنوان زیرساخت یا سرمایه فیزیکی یک شهر به حساب می‌‌‌‌آید در حالی‌که مفهوم شهر‌هوشمند به‌عنوان سرمایه فکری و دانش ارتباطی یا زیرساخت اجتماعی قلمداد می‌شود. برچسب شهر‌هوشمند معمولا برای توصیف شهری که توانایی پشتیبانی از روش‌های یادگیری، توسعه فناوری و نوآوری را دارد استفاده می‌شود. آنچه یک شهر را به سمت هوشمندی پیش می‌برد، صرفاً استفاده از ابزار الکترونیکی نیست، بلکه استفاده از این ابزار جهت ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان یک شهر به صورت کارا و بهره‌ور در جهت پاسخ‌گویی به چالش­ها و حل مسائل است.

در یک شهر هوشمند، تنها ابزارها نیستند که هوشمند می شوند، بلکه مفهوم فراتر از این است. در واقع اولین مرحله از هوشمندسازی یک شهر، فرهنگسازی در این زمینه و ایجاد زیرساختهای لازم در جهت هوشمندی شهر، شهروندان و مدیریت شهری است. در یک شهر هوشمند نه تنها اکثر خدمات سازمانی و اداری شهر و مردم از طریق ارتباطات دیجیتالی صورت می‌گیرد، بلکه عادت، فرهنگ مردم، مسئولین شهر، تأمین نیازهای روزمره مردم و نهادها، حمل و نقل، تأمین برق، آب و گاز، مخابرات، آموزش، مباحث فرهنگی و عقیدتی و ... همگی متأثر از هوشمند سازی شهر خواهد بود و فضای دیجیتال ابزاری برای حل مسائل می‌باشد و تنها راهکار نیست.

در واقع هوشمندسازی مسئله ای نیست که بتوان گفت؛ ما الان بدان دست یافتیم. بلکه یک تفکر و نگرش به همراه به کار بردن فناوری و ابزارها در افزایش رفاه جامعه و کاهش مشکلات شهروندی است. شهر هوشمند از یک واسط میان مردم و سیستم­های مدیریت و خدمات شهری فراتر است یعنی وابسته به نوآوری و مشارکت شهروندان می‌باشد که نشان‌دهنده این مطلب است که ملاک‌های اصلی شهر‌هوشمند نوآوری، هوش رقابتی، جذب فناوری و ارتقای محصولات جدید می‌باشند. شهر هوشمند یک شهر آماده در برابر همه اتفاق‌های غیرمترقبه و در شرایط خاص پاسخگو می باشد. ایجاد شهر هوشمند یکی از مهمترین اهداف فناوری اطلاعات و ارتباطات است که مدیریت شهری نقش عمده ای در تحقق آن دارد.

 

محمد محمدزاده
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی - واحد ساری

 

اوقات شرعی به وقت ساری
حدیث روز
حدیث-روز.png