Banner
ورود اعضاء الثلاثاء 22 سبتمبر 2020 | سه شنبه, 01 مهر 1399

مشاور عالی وزیر بهداشت: وضعیت درمان سرطان در حد اعجاب آوری روبه بهبود است

چهار شنبه, 23 بهمن 1398 ساعت 13:20:15

تهران - ایرنا - مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: خوشبختانه وضعیت درمان سرطان و مدیریت آن در کشور در حد اعجاب‌آوری روبه بهبود است.

تصویر
مشاور عالی وزیر بهداشت: وضعیت درمان سرطان در حد اعجاب آوری روبه بهبود است

پروفسور محمد اسماعیل اکبری روز چهارشنبه در نشست خبری پانزدهمین کنگره بین المللی سرطان پستان و پنجمین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش گفت: گزارشی را سال ۲۰۱۹ منتشر کردیم که نشان می‌داد وضعیت درمان و مراقبت از بیماران سرطانی در کشور رو به بهبود است.
وی اظهار داشت: در ۱۰ سال قبل نسبت بروز به مرگ در کل سرطان‌ها ۷۰ به ۳۰ بوده به این معنی که ۷۰ درصد بیماران در طول یکسال فوت می‌کردند اما این روند به طور کامل تغییر کرده و تقریبا ۷۰ درصد مبتلایان سرطان زنده می‌مانند.
اکبری ادامه داد: این شاخص تقریبا معادل اغلب کشورهای اروپایی و آمریکا است که این موضوع جزو افتخارات کشور است.
وی افزود:در درمان موفق سرطان در این مرکز از کشورهای اروپایی و آمریکایی بهتر هستیم. میزان بقای پنج ساله سرطان سینه در این مرکز بیش از ۹۰ درصد و بقای ۱۰ ساله بیش از ۸۰ درصد است.
مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: این موضوع در حالی است که ۴۰ درصد بیماران سرطان سینه را ما در حالت پیشرفته تشخیص می‌دهیم، در حالیکه در کشورهای غربی ۱۰ درصد در حالت پیشرفته شناسایی می‌شوند.


چهره سرطان در کشور در حال تغییر است

وی با اشاره به اینکه چهره سرطان در کشور در حال تغییر است، گفت: به طور مثال، سرطان معده در ۳ استان بزرگ مانند تهران و اصفهان از رتبه اول سرطان مردان ایرانی به رتبه سوم و در برخی موارد به رتبه چهارم کاهش یافته است.
مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: سرطان معده با وجودی که از لحاظ رتبه کاهش یافته اما هنوز کشنده ترین سرطان بین زنان و مردان ایرانی است و جایگاه اول را در کاهش طول عمر مبتلایان به سرطان دارد.  
اکبری بیان داشت: برخی سرطان ها جزو کشنده‌ترین سرطان‌ها در دنیا بودند و الان جزو ۱۰ سرطان اول هم نیستند.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
حدیث روز
حدیث-روز.png
اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته