Banner
ورود اعضاء السبت 19 سبتمبر 2020 | شنبه, 29 شهریور 1399

تشریح دستاوردهای پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی/ رشد پرشتاب تولید علم در دانشگاه آزاد

دو شنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 15:57:49

معاون دانشگاه و رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تعداد مستندات علمی تولید شده دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال اخیر ۳۰ هزار و ۸۶۳ مدرک بوده که ۳۰ درصد کل مستندات علمی تولید شده از ابتدای تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی به تعداد ۱۰۰ هزار و ۱۲ مدرک است.

تصویر
تشریح دستاوردهای پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی/ رشد پرشتاب تولید علم در دانشگاه آزاد

بابک نگاهداری در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر اظهار کرد: در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاه مولود انقلاب اسلامی در همه عرصه‌ها جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد.

وی افزود: همه داشته‌های امروز دانشگاه آزاد اسلامی، دستاورد گام اول انقلاب اسلامی است و این دانشگاه در گام دوم به‌دنبال تبدیل شدن به دانشگاه اجتماعی و حل مسئله با تمام کارکردهای تخصصی است. انقلاب اسلامی در گام اول، دانشگاه آزاد اسلامی را با مجموعه‌‌ای از امکانات و ظرفیت‌ها ایجاد و حمایت کرده است و کلیه دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی به نحوی دستاوردهای انقلاب محسوب می‌شود و دانشگاه آزاد اسلامی رسالت خود می‌داند که کارگزار اصلی بیانیه گام دوم انقلاب باشد.

معاون دانشگاه و رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پژوهش، با کلیه امکانات خود از جمله مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی، تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار دارد.

نگاهداری با بیان اینکه هدفمندسازی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: کاربردی کردن پایان‌نامه‌ها در قالب طرح پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی(پایش) در راستای حل چالش‌های کشور، از جمله دستاوردهای حوزه پژوهش این دانشگاه در سال‌های اخیر است.

وی ادامه داد: افزایش ۶۰ درصدی تعداد طرح‌های برون دانشگاهی و در نتیجه آن افزایش منابع جذب شده از طریق منابع برون سازمانی در سه سال اخیر، توجه ویژه به استاندارسازی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه و افزایش تعداد اعضای فعال شبکه فناوری راهبردی ریاست جمهوری از ۱۳ عضو در سال ۱۳۹۶ به ۲۱ عضو در سال ۱۳۹۸، افزایش تعداد کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های همکار استاندارد دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۸ مورد در سال ۱۳۹۶ به ۳۲ مورد در سال ۱۳۹۸، افزایش تعداد مراکز تحقیقاتی از ۸۷ مرکز در سال ۱۳۹۵ به ۱۵۶ مرکز در سال ۱۳۹۸ از دیگر دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی است.

معاون دانشگاه و رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات پایگاه اطلاع رسانی WOS تعداد مستندات علمی تولید شده دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال اخیر ۳۰ هزار و ۸۶۳ مدرک است که ۳۰ درصد کل مستندات علمی تولید شده از ابتدای تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی به تعداد ۱۰۰ هزار و ۱۲ مدرک است.

نگاهداری با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی رشد صعودی داشته است، افزود: در پایگاه طلایه‌داران علم (ESI) رتبه دانشگاه از رتبه ۱۶۲ در سال ۱۳۹۵ به رتبه ۱۰۱ در سال ۱۳۹۸ ارتقاء یافته است که نشان‌دهنده صعود ۶۱ پله‌ای در سه سال اخیر است.

وی بیان کرد: از جمله دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان به راه‌اندازی و فعال‌سازی کانون‌های دانشگاه، صنعت و جامعه، تدوین و ابلاغ طرح جابه‌جایی تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی(طرح تعاون تجهیزات)، برگزاری منظم نشست‌های راهبری پژوهش منطقه‌ای، تدوین برنامه راهبردی-عملیاتی ارتقای نظام پژوهش افق ۱۴۰۴ دانشگاه آزاد اسلامی، توجه ویژه به انتشار مقالات دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ۳۹۰ مجله دانشگاه آزاد اسلامی در راستای تقویت نظام نشر دانشگاه و در نهایت دستیابی به نظام نشر ملی، فعال‌سازی دیپلماسی علمی و شروع به کار مراکز خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی اشاره کرد.

معاون دانشگاه و رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: برنامه‌ریزی به‌منظور عملیاتی‌سازی برنامه بازاریابی شبکه آزمایشگاهی به صورت پایلوت در چهار استان، تدوین و ابلاغ شیوه‌نامه کنسرسیوم‌های مراکز تحقیقاتی، تدوین طرح جامع واحدهای پژوهشی با توجه به توان و پتانسیل استانی آمایش سرزمینی و صنایع، برنامه‌ریزی به منظور جهت‌دهی و حمایت از پایان‌نامه‌های تقاضامحور و محصول‌محور از جمله رویکردهایی است که در حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی در راستای اهداف سند دانشگاه اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب طرح‌ریزی و عملیاتی شده است.

نگاهداری خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال حفظ و ارتقای سهم ۴۰ درصدی خود در عرصه آموزش و ۲۵ درصدی در عرصه پژوهش کشور بودنه و در این راستا مصمم است که سهم دانشگاه را در عرصه پژوهش و فناوری کشور از ۱۶،۲ درصد به ۲۵ درصد ارتقاء دهد.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
حدیث روز
حدیث-روز.png
اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته