ورود اعضاء الجمعة 23 أوت 2019 | جمعه, 01 شهریور 1398

کتاب قوانین و مقررات پژوهش و فناوری منتشر شد

سه شنبه, 16 بهمن 1397 ساعت 14:53:31

کتاب «قوانین و مقررات پژوهش و فناوری» به قلم مهدی پاکزاد، احسان احتشام‌نژاد و مهدی نصیری توسط مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور منتشر شد.

تصویر
کتاب قوانین و مقررات پژوهش و فناوری منتشر شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری علمی،  کتاب «قوانین و مقررات پژوهش و فناوری» با هدف پاسخگویی به نیاز سیاست‌گذاران، تصمیم‌گیرندگان و پژوهشگران حوزه علم و فناوری جهت دسترسی سریع و مطمئن به متن نهایی سیاست‌ها، قوانین و مقررات تنظیم‌شده و با همکاری و تعامل دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تدوین و تنظیم شده است.

از جمله ویژگی‌های کتاب «قوانین و مقررات پژوهش و فناوری»، جامع بودن در گردآوری سیاست‌ها، قوانین و مقررات است و سعی شده کلیه مواردی که بر نحوه عمل کنشگران حوزه پژوهش و فناوری تأثیرگذار هستند، شناسایی و استخراج شود. به عبارت دیگر در این کتاب تمام سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری، قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی، هیئت وزیران، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، قوه قضائیه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه پژوهش و فناوری گردآوری و تنقیح شده است.

همچنین به‌روز بودن در فرایند تنقیح سیاست‌ها، قوانین، مقررات و همچنین مستدل و دقیق بودن از ویژگی‌های دیگر این کتاب است که ذی‌نفعان حوزه پژوهش و فناوری می‌توانند  با اطمینان خاطر با استناد به آن اقدام کنند.

مهدی پاکزاد عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه توسعه علم و فناوری كه به‌واسطه تأثير فزاينده‌اش بر رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی كشورها، به يكی از دغدغه‌های اصلی مسئولان و سیاست‌گذاران آنها تبديل شده، ماهيتی سيستمی دارد، گفت: اين سيستم، شامل مجموعه‌ای از سازمان‌ها و تعاملات پيچيده است، که علي‌رغم تمام پيچيدگی‌هايش، از اقدامات هدفمند تأثير می‌پذيرد. طراحي و تدوین اين اقدامات هدفمند در قالب كاركرد سیاست‌گذاری در نظام نوآوری تبیین می‌شود. به عبارت دیگر، براساس رویکرد نظام نوآوری، ابتدا بايد سياست‌های علم و فناوری توسط مراجع ذی‌صلاح، تعيين و تدوين شوند تا جايگاه مجموعه اجزا و فعاليت‌های درون سيستم به‌خوبی مشخص شده و بازیگران و نقش‌آفرینان سیستم بتوانند با قدرت و استحكام بيشتری در جهت توسعه علم و فناوری و دستیابی به اهداف مشخص‌شده گام بردارند.

وی افزود: بررسی ساختار سیاست‌گذاری علم و فناوری کشور نشان‌دهنده این واقعیت است که مراجع متعددی در زمینه قانون‌گذاری، تدوین و تصویب مقررات و آیین‌نامه‌های اجرایی در حوزه علم و فناوری فعال است؛ نهادهایی از قبیل مجلس شورای اسلامی، هیئت دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قوه قضائیه که هر کدام براساس وظایف و اختیارات خود در حوزه سیاست‌گذاری کلان، بخشی، منطقه‌ای و فناورانه فعال هستند.

پاکزاد با تأکید بر اینکه سیاست‌ها، قوانین و مقررات الگوهای رفتاری فعالان و ذی‌نفعان یک حوزه را شکل داده و آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهند، تصریح کرد: از این‌رو دسترسی سریع و آسان به سیاست‌ها، قوانین و مقررات و آگاهی از آخرین تغییرات صورت گرفته در آنها، نقش مهمی در نحوه عملکرد و شکل‌گیری الگوهای رفتاری ذی‌نفعان دارد. فراوانی سیاست‌ها، قوانین و مقررات مصوب حوزه علم و فناوری به دلیل تعدد مراجع سیاست‌گذاری از یک‌سو و تغییرات مستمر صورت گرفته در آنها از سوی دیگر، ارائه مجموعه دقیق و مستند از آخرین نسخه قابل‌اجرا از سیاست‌ها، قوانین و مقررات، امری ضروری و لازم است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای گردآوری، تنقیح و تنظیم این کتاب ابتدا مراجع قانونی که صلاحیت تدوین و تصویب سیاست‌ها، قوانین و مقررات در حوزه پژوهش و فناوری دارند، شناسایی و با مراجعه به پایگاه‌های رسمی آنها فهرست کاملی از سیاست‌ها، قوانین و مقررات تصویب و ابلاغ شده تا پایان شهریور ۱۳۹۷ جمع‌آوری شدند و در مرحله تنقیح سیاست‌ها، قوانین و مقررات منسوخ شده کنار گذاشته شدند و تغییرات صورت گرفته در متن سیاست‌ها، قوانین و مقررات  جاری اعمال شد و در نهایت در مرحله تنظیم سیاست‌ها، قوانین و مقررات  به ترتیب زمانی تصویب و براساس مرجع تصویب کننده در کتاب ارائه شدند.

کتاب «قوانین و مقررات پژوهش و فناوری» با وجود کاستی‌هایی که ممکن است داشته باشد، مرجع مطمئن و معتبری برای ذی‌نفعان این حوزه است. ضرورت تکمیل و رفع اشکالات احتمالی مجموعه حاضر ایجاب می‌کند خوانندگان گرامی پیشنهادهای اصلاحی و تکمیلی خود را از طریق رایانامه pakzad@nrisp.ac.ir ارسال کنند تا در چاپ‌های بعدی مورد استفاده قرار گیرند.

با توجه به تعدد نهادهای سیاست‌گذار، جمع‌آوری و تنقیح و تنظیم سیاست‌ها، قوانین و مقررات، ماحصل کار تیمی است که افراد مختلفی در به سرانجام رسیدن آن نقش داشته‌اند از جمله صفر بیگ‌زاده در فرایند گردآوری، تنقیح و تنظیم کتاب و از حمایت و پشتیبانی مصطفی کاظمی معاون اجرایی دبیرخانه و وحید احمدی مشاور وزیر و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و همچنین همکاری زهره رحیمی‌فر، الهه عباسی، خلیل نوروزی، مرتضی کاظمی در بخش استخراج و تنقیح قوانین، مریم فلاح در ویراستاری کتاب.

اوقات شرعی به وقت ساری
پربازدید های امروز